Jmenuji se Jaroslav Schmidt a jsem doktorským studentem na ČVUT v Praze na stavební fakultě. Mám rád tvorbu internetových stránek, rád fotografuji a občas se stane, že sepíšu nějakou krátkou úvahu. Abych produkty těchto činností mohl kde sdílet, vytvořil jsem tuto osobní stránku, která zároveň slouží jako prezentace vědecké činnosti. Průměrný člověk tu vlastně nenajde nic zajímavého a na stránkách předpokládám minimální provoz. Přesto mi záliba v tvorbě webových stránek a vlastní ješitnost nedovolily, abych se této ztrátě času vyhnul.

[smartslider3 slider=“8″]

Můj příběh

Ke svému prvnímu pseudo výzkumu jsem se připletl v roce 2015, kdy jsem na fakultě potkal doktora Tomáše Jandu. Díky souhře šťastných náhod mi byla nabídnuta studentká spolupráce na katedře, kterou jsem úspěšně zakončil magisterskou prací zaměřenou na dynamickou analýzu konstrukcí z lepeního skla. Díky nástupu na doktorské studium jsem pak mohl začít plnohodnotný výzkum, který trvá dodnes.

Aktuálně se v rámci doktorského studia a disertační práce zabývám studiem tzv. phase-field modelů poškození, které jsou v dnešní době velmi populární. Konkrétně se snažím o jejich implementaci v konečněprvkové knihovně FEniCS a o jejich aplikaci při dynamických výpočtech konstrukcí z lepeního skla. Zabývám se tedy nejen modely poškození, ale také praktickou stránkou výpočtu diferenciálních rovnic evolučního typu. Studium dynamických modelů ve větší šíři má úžasné důsledky – nejste schopni simulovat jen kmitání stavebních konstrukcí, ale např. simulovat vývoj pandemie, modelovat dopravní tok, oscilace v elektrických obvodech nebo šoky v ekonomice.

Kromě výše zmíněného se ve volném čase zabývám digitálním zpracováním obrazu, což může na první pohled působit jako odlišné téma, ale opak je pravdou. Jednoduchým příkladem je HDR mapování, které vede na stejnou diferenciální rovnici jako malá deformace tenké membrány.

Ve volném čase rád fotografuji nebo skládám vystřihovánky. Rád se odreaguji jízdou na kole, během nebo pěší turistikou. Nedám dopustit na pořádné hory. Užívám si pobyt v horském terénu a zdolávání vrcholů. Nemám rád zbytečné služby, lanovky a rozhledny.