Horský průvodce

Jaroslav Schmidt

V mém životě jsou nejdůležitější 3 věci: má milovaná manželka, naše roztomilá morčata a v neposlední řadě hory. Poslednímu zmiňovanému jsem přitom propadl teprve před pár lety, když jsem s manželkou navštívil poprvé Vysoké Tatry. Zamiloval jsem se nejen do hor, ale také do cestování. Od té doby aktivně vyhledávám pobyt v horském prostředí, zdolávání vrcholů, přírodu a poznávání nových kultur. Právě díky přírodě a horám jsem si uvědomil novou životní premisu – být skromný znamená chtít od života méně, na což stačí méně peněz. A čím méně peněz člověk chce, tím více má času a svobody, kterou může využít např. na pobyt v přírodě. A tato premisa je přesně to, co mě pomáhá být v životě šťastným a neupadnout tak do kariérního psychicky zdrcujícího kolotoče. Ve zbytku mého času se rád také věnuji velmi amatérskému fotografování, skládání vystřihovánek, programování a čtení. Na druhou stranu nesnáším elektrokola, deštníky, lanovky a rozhledny.

Vzdělání

2021 - 2023

Prošel jsem vzdělávacím kurzem Horský průvodce MŠMT u Českého spolku horských průvodců s tím, že jsem se rozhodl z finančních důvodů nevykonat závěrečnou zkoušku – znalosti jsou více než papír.

Březen 2022

Úspěšně jsem vykonal zkoušku profesní kvalifikace pro získání státem uznávané licence  Instruktor/Instruktorka lezení na umělých stěnách (74-031-M).

Duben 2022

Úspěšně jsem vykonal zkoušku profesní kvalifikace pro získání státem uznávané licence Instruktor/Instruktorka lezení na skalách (74-034-M).

Květen 2022

Úspěšně jsem prošel vzdělávacím stupněm CWI (Climbing wall instructor) u Českého horolezeckého svazu a získal tak svazovou kvalifikaci ČHS CWI.

Zaměstnání

2022 - Nyní

Jsem zaměstnán v organizaci outdoorových aktivit Daily Adventures pro kterou pořádám kurzy lezení na umělé stěně a kurzy lezení na skalách v Srbsku. V budoucnu plánuji vyrážet do hor s lidi jako průvodce.

2012 - 2017

Působil jsem jako instruktor lezení na vysokých lanových překážkách v Lanovém centru Proud v Pardubicích a v pražském Lanovém parku Hostivař.

Zkušenosti

Trekování

Pohyb v horách pomocí obyčejné pěší chůze, tedy klasické trekování nebo horskou turistiku, mám ve velké oblibě. Člověk je odkázán jen sám na sebe a nepotřebuje velké množství technického vybavení. Je nutné samozřejmě už trochu cílit na místa nebo doby, kdy jsou na daném místě vhodné podmínky. Přechod má pak v sobě ale velkou a ulevující jednoduchost. V oblibě mám rád odlehčení i ohledně vybavení a nesu nejraději co nejméně věcí. Při chůzi má člověk čas sám na sebe a je uzavřen do svých vlastních myšlenek. Za sebou mám většinou jednodenní výšlapy. Z vrcholových tůr stojí za zmíňku určitě Triglav, Gerlachovský štít nebo úžasný a opuštěný Ritterkopf. Asi nejlepší vrcholová tůra, kterou jsem kdy šel. Z delších mám za sebou trasu GR221 na Mallorce, trek Z Dany do Petry v Jordánsku nebo Tour du Mont Blanc.

Alpinismus

Tento pojem nemá ve společnosti úplně ostré hranice a přesnou definici. Já ho vnímám jako způsob zdolávání horských vrcholků, kdy je zapotřebí použít i jistých technických dovedností. Zařazuji sem např. pohyb po ledovci, ledolezení nebo zdolávání vrcholků s lezeckou obtížností těžší než I UIAA. Pro mě se jedná o královskou disciplínu, jejíž zvládnutí většinou značí o jistém rozhledu. Z pohybu po horském prostředí se náhle stává spojitá záležitost – cílem je vrchol nebo místo a použitá technika, dovednost nebo vybavení už jsou závislé pouze na aktuání situaci v terénu. Nicméně v tomto oboru nejsem zatím nakolik zdatný jak bych chtěl být a zkušenosti stále sbírám. Za zmíňku stojí např. zdolání Grossglockneru hřebenem Studlgrat, Grossglockner normálkou, Piz Bernina hřebenem Biancograt, Skialpový Similaun, Zugspitze nebo Hoher Dachstein.

Lezení na umělé stěně

Lezeckému sportu se v malé míře věnuji už velmi dlouho, zhruba od roku 2010. Nicméně velký důraz na metodiku a pravidelnějšímu lezení jsem se začal věnovat až začátkem roku 2021. Aktuálně lezu velmi průměrně a stále se mi nedaří pravidelně dostávat nad obtížnost 7+ UIAA.

Lezení na skalách

Nejnovější přírůstek do mého sportovního balíčku. Poprvé jsem byl na skalách někdy rokem roku 2012, ale první vážnější pokusy na skalách jsou datovány teprve na 31.12.2021. Od té doby jsem tomuto koníčku propadl a za rok 2022 se mi podařilo venku vylézt více než 100 cest i s jedním hodnotným zářezem 7+ UIAA.

Moje horská statistika

Cestování

JORDÁNSKÁ POUŠŤ

Oblíbená destinace

MADEIRA

Oblíbená země

16

Počet navštívených zemí

7

Počet zdolaných nejvyšších vrcholů nějakého státu

Pobyt v horách

RITTERKOPF

Nejoblíbenější hora

PIZ BERNINA 4049 M.N.M

Nejvyšší bod dosažený pěšky

3001 M

Největší pěší zdolané stoupání za jeden den

6002 M

Největší pěší zdolané stoupání+klesání za jeden den

Lezení

-8

Nejhodnotnější cesta na umělé stěně stylem RP

Lom Kobyla - Cácorka, 7+

Nejhodnotnější cesta na skále stylem RP

Ostatní

28

Nejdelší vzdálenost uběhnutá v kuse v km

202

Nejdelší vzdálenost uražená na kole za den v km

Individuální úspěchy

Mám za sebou většinu základních výstupu v Alpách na klišé vrcholy jako je Zugspitze, Dachstein, Similaun apod. Nicméně tady bych rád zmínil ty trasy, které jsou pro mne hodnotnější. A nemusí se přitom vždy jednat o hodnotnost výkonnostní, ale uvádím všechny, které ve mě nechali hlubší vzpomínku.

Grossglockner

Mám za sebou jednodenní výšlap normálkou a krásný a legendární Studlgrat.

Piz Bernina

Výšlap na Piz Berninu hřebenem Biancograt. Zatím asi můj jediný technický výstup.

Ritterkopf

Úchvatný výšlap na soliterní třítisícovku, kam nevede žádná turistická cesta.

GR221

Zatím můj nejhezčí vícedenní přechod, který pro mne má spíše historickou hodnotu.

Tour du Mont Blanc

Z logistických důvodů se nám podařilo projít jen 85 % trasy, ale to za hezkých 3,5 dne.

Z Dany do Petry

Trek, kde si odpočinete od civilizace, když jdete sami opuštěnou pouští.

Fotogalerie

Cíle 2023

Jako vždy, i na rok 2023 jsem si stanovil nejen cestovatelské cíle, jejichž splěním označím rok 2023 za úspěšný. S bratrem se nám podařilo v horském terénu zase o kus posunout a nové cíle jsou opět o kus ambicióznější než minulý rok.

Chceš se mnou vyrazit do hor?

Jsi více než turista? Stačí pokud máš rád netradiční akce a potom jsi zván na jakoukoliv akci v horách.

O co se jedná

Naše akce mají jednuduchého společného jmenovatele – objevovat hory se zachováním svobody v co největší míře. Často to vede na netradiční akce, které jsou k nezaplacení. Například když dorazíme do Salzburgu v jednu ráno, tak není nic lehčího vyrazit ihned do hor radši než hledat přespání.

Naše pravidelné akce

Přestože do hor vyrážím dost nepravidelně a neplánovaně, i tak se z nějakých akcí stala pravidelná záležitost. Vysoké Tatry mám rád zejména proto, že se zde formovala moje láska k horách. I přes jejich nepřílišnou velikost jsem už tehdá věděl, že sem chci vyrážet pravidelně. Vše začalo tedy otevíráním turistických chodníků, které držíme už třetím rokem.

Otevírání turistických chodníků

Jarní oslava otevření turistických chodníků ve Vysokých Tatrách přesně 15.6. Akce probíhá pravidelně každý rok.

Zavírání turistických chodníků

Duální akce k akci otevírání turistických chodníků, která má sloužit s rozloučením se s letní sezónou. Akce je poslední víkend v říjnu.

Simulace vysokohorského terénu

Jak jinak simulovat v Čechách vysokohorskou túru než opakovaným výšlapem na naši nejvyšší horu. Dáváme cca 5 takových výšlapů-

Noční přechod hor

Není nic hezčího než poznat přírodu přímo při pohledu do svítících očí Kamzíků v noci. Noční přechod přináší spousty zrádností, ale také spousty dobrodružství.